Wykończanie mieszkań pod klucz – deweloper czy specjalna agencja?

Wykończanie mieszkań pod klucz

Zakup własnego mieszkania jest ważnym momentem życia – w tych czterech kątach spędzimy w końcu wiele lat i warto, by były one dokładnie takie, jak chcemy. Brak czasu i zapracowanie niestety nie będą sprzyjały dokonaniu najlepszego wyboru. Będzie on łatwiejszy, jeśli mieszkanie zakupimy na rynku pierwotnym, ale co z jego wykończeniem? Czy warto zaufać deweloperowi? A może lepiej skorzystać z usług specjalnej firmy?

Czym jest wykończenie mieszkania pod klucz?

Wykończanie mieszkań pod klucz jest coraz popularniejsze w Polsce. Usługa ta oznacza – mówiąc krótko – przygotowanie mieszkania w taki sposób, by nadawało się do zamieszkania od razu. W kilku słowach, całkowicie wykończone są wszystkie pomieszczenia. Łazienka, kuchnia, salon, czy sypialnie – możemy liczyć na pełną aranżację ścian, podłóg, sanitariów, a niekiedy nawet mebli. W zależności od tego, z kim podejmiemy współpracę, możemy otrzymać gotowy produkt dostosowany do naszych potrzeb, poczucia estetyki, czy stylu życia.

Aranżacja mieszkania przez agencję czy dewelopera?

Decydując się na opcję wykończenia mieszkania pod klucz, mamy zazwyczaj dwie opcje do wyboru: naszego dewelopera (nie wszyscy jednak taką usługę oferują!) lub też skorzystanie z samodzielnej firmy specjalizującej się tylko w tej dziedzinie. Niewątpliwie oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Jeśli wykończeniem mieszkania zajmie się deweloper, możemy liczyć na oszczędność czasu – nie musimy w końcu szukać dodatkowego wykonawcy, a niekiedy też czekać na wolny termin. Często, choć nie jest to pewnikiem, będzie to także oszczędność pieniędzy. Niestety, takie rozwiązanie może pociągnąć za sobą także mniejszą kontrolę nad tym, jak wykończenie mieszkania będzie wyglądać – do wyboru mamy zwykle tylko kilka opcji i ograniczone możliwości aranżacji, co sprawi, że wnętrza nie będą zindywidualizowane. Dodatkowo nie mamy też wpływu na jakość użytych materiałów.

Firmy wykończeniowe i projektowe, takie jak Deco Nova, wymagają włożenia w cały proces większego wysiłku organizacyjnego. Przy tym wyraźnie zauważalna jest personalizacja zlecenia – otrzymujemy nie tylko wysokiej jakości wykonanie, ale także projekt, który będzie nam w pełni odpowiadał. Możemy podpowiadać, wyrażać swoje potrzeby, a nawet pomagać w wyborze materiałów, dostosowanych zarówno do projektu, jak i zakładanego budżetu. Pole manewru w takiej sytuacji jest właściwie nieograniczone.

Jak wybrać dobrą firmę od wykańczania mieszkań pod klucz?

Firmy projektowe, choć mają indywidualne podejście do klienta, zazwyczaj wykazują też swój własny styl. Dzięki temu mamy pewność, że aranżacja mieszkania będzie harmonijna, elegancka i funkcjonalna. Warto jednak zapoznać się ze wcześniejszymi realizacjami, gdzie można ocenić wiodące tendencje i jakość wykonania. Zwróćmy też uwagę na to, jak szeroki będzie zakres prac i czy można je dowolnie modyfikować. Nade wszystko jednak, najważniejszym zadaniem takiej firmy jest słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. Od tego zależy, jak będziemy się czuć w naszym mieszkaniu.