Ratownictwo GOPR

Historia
GOPR to skrót od Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na początek trochę historii.

Początki GOPR były związane z udostępnianiem gór dla turystów. Powstawały ścieżki, budowano schroniska, stawiano ławki, które miały ułatwić spacery i wspinaczki po górach. Coraz większa ilość turystów wychodzących w Tatry skutkowała także większą ilością zaginionych osób, które nieprawidłowo oceniły swoje możliwości oraz nie były wystarczające pokorne w stosunku do żywiołów natury, do gór. Udzielaniem pomocy oraz instruktażami dla turystów zajęły się dwie osoby, które później stały się inicjatorami utworzenia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowie Ratunkowego. Mowa tutaj o Mariuszu Zaruskim oraz Mieczysławie Kartowiczu. Organizacja powstała w 1909 roku. To właśnie TOPR zorganizował jesienią 1952 roku kursy ratownictwa górskiego. Pod koniec kursów zapadła decyzja o powstaniu ratowniczych sekcji terenowych. W tym czasie powstały: Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Bielsko – Biała, Krzynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Krynica, Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Jelenia Góra. W tym samym roku w grudniu został wybrany zarząd spółek. Tak więc początki GOPR-u wyznacza data 1952 rok.

GOPR to dzisiaj instytucja ogólnokrajowa. Składa się z siedmiu grup: beskidzkiej, jurajskiej, karkonoskiej, krynickiej, podhalańskiej, wałbrzysko – kłodzkiej, bieszczadzkiej.
Działa szczególnie w polskich górach oraz poza terenami naszego kraju. Głównym celem osób pracujących w grupie GOPR jest niesienie pomocy osobom zagrożonym w górach. Inne zadanie to dbanie o świadomość społeczną, w tym także nauka zachowania na wysokościach, zapobieganie wypadkom. Ponadto ochrona środowiska.

GOPR zatrudnia obecnie około 60 ratowników zatrudnionych na etacie oraz 1078 ratowników ochotników oraz około 300 osób, które są kandydatami na ratowników. GOPR pracuje na terenie o łącznej powierzchni 20410 kilometrów kwadratowych: od Karkonoszy, poprzez Jurę Krakowsko – Częstochowską aż do Bieszczad.

Do własności GOPR-u należy siedem Stacji Centralnych: w Szczyrku, Podlesiu, Jeleniej Górze, Sanoku, Krynicy Zdrój, Rabce Zdrój, Wałbrzychu. Wszystkie działają przez całą dobę. Ponadto posiada 20 stacji ratunkowych, w tym 13 całorocznych oraz siedem działających w sezonie. Jednak GOPR działa nie tylko w budynkach swojej własności. Dzierżawi ponadto 72 stacje.

Praca nie mogła by się odbywać bez pojazdów wykorzystywanych jako środki transportu. Tutaj należałoby wymienić 31 samochodów terenowe, 25 pojazdów czterokołowych, 10 samochodów osobowych, 35 skuterów śnieżnych.
Numer ratunkowy w górach to 601 100 300